Külasta meid Facebookis Jälgi meid Twitteris Liitu uudiskirjaga
Otsi_v
 
Pagas
  • Jaga:
  • Saada sõbrale

Hea teada pagasile kehtestatud reeglitest lennureisidel

 

Enne asjade kohvrisse pakkimist ja lennujaama sõitmist on hea midagi teada pagasi transportimise üldistest põhimõtetest ja lennufirma vastutusest pagasi transportimisel.

Registreerimata pagas

Registreerimata pagasiks loetakse lennuki salongi kaasavõetavat e. käsipagasit. Rahvusvahelistel liinilendudel võib reisija salongi tasuta kaasa võtta sõltuvalt lennufirmast 1-2 käsipagasi ühikut, mis ei ületa kehtestatud mõõtmeid ja kaalu. Näiteks: Suuremates lennujaamades on piletite registreerimise lettide kõrval või läheduses käsipagasi kastid - kui teie pagas mahub sinna, on mõõtudega kõik korras, kui ei mahu, tuleb alustada läbirääkimisi piletite registreerijaga. Kui lennuki täituvuse ja ohutuseeskirjade tõttu ei lubata nõetele mittevastavat registreerimata pagasit salongi, tuleb see registreerida. Lennujaamas tehtud tax-free ostud arvatakse registreerimata pagasi hulka ja nii võib tekkida probleeme mõne ostuga lennukisse pääsemisel.
Näiteks, kui te ostate lennujaama tax-freest muusikakeskuse, siis peate olema valmis ka pagasi registreerimise protseduuriks. Lennu õigeaegse väljumise huvides peaksite sellest aegsasti informeerima teie lennu väravas (gate) või transiitala infoletis olevat lennujaama töötajat.

Lennufirmade boonuskaardid võivad anda soodustusi registreerimata pagasi osas. Riigisisestel liinilendudel rakendatavaid registreerimata pagasi reegleid peaks reisikonsultandi abiga alati kontrollima, kuna need võivad üsna palju erineda
rahvusvaheliste liinilendude reeglitest ja seda nii kliendile meeldivas kui ka ebameeldivas suunas. Tellimuslendudel on enamasti lubatud salongi võtta üks ühik käsipagasit kaaluga kuni 5 kg.

Lisaks ülalkirjeldatule võib lennuki salongi tasuta võtta järgmisi IATA e. Rahvusvahelise Lennutranspordi Assotsiatsiooni poolt määratud esemeid, mida ei loeta pagasiks, ei kaaluta ega märgita lennupiletile:

  • Käekott
  • Vihmavari
  • Mõistlikus koguses lugemisvara lennu ajaks
  • Jakk või mantel
  • Fotoaparaat või pikksilm või binokkel
  • Lapsekandmise korv ja beebikott
  • Kokkupandav lapsevanker (vihmavarju tüüpi)
  • Jalutuskepp või kargud

Registreeritud pagas

Registreeritud pagas on reisija kogu pagas, millele väljastatakse registreerimist tõendav lipik ja mida transporditakse lennuki pagasiruumis. Tasuta registreeritud pagasi kohta leiate informatsiooni oma piletilt, kuhu on märgitud lubatud maksimaalne kaal kilogrammides või täheühend “PC” (piece concept), mis tähendab pagasi piiramist pagasiühikute arvu järgi, kusjuures igal ühikul on maksimaalne lubatud kaal ja mõõdud. Tavapärane lubatud kaal on 23 kg ja mõõdud (pikkus x laius x kõrgus) kuni 158 cm. Maksimaalne lubatud pagasi kaal ühele ühikule registreeritavale pagasile on 32 kg. Sellest suurema kaaluga pagasit loetakse eripagasiks (raskekaaluline pagas) ja sellele on lennufirmad kehtsetanud erireeglid, mille transportimise kohta tuleb alati konkreetselt lennufirmalt tingimused küsida.

Meremeestele, kes on ostnud meremehe tariifiga pileti, on enamasti lubatud tasuta kaasa võtta kuni 40 kg registreeritud pagasit. Imikutele, kes reisivad istekohata, ei ole ette nähtud tasuta registreeritud pagasit. Lapsed võivad registreeritud pagasit kaasa võtta võrdselt täiskasvanutega. Lennufirmade boonuskaardid võivad anda soodustusi registreeritud pagasi osas.
Riigisiseste liinilendude reegleid tuleb alati eraldi täpsustada. Tellimuslendude puhul lepib tellija lennufirmaga kokku maksimaalse tasuta registreeritud pagasi kaalu ja/või arvu suhtes. Tavaliselt on reisija piletile märgitud lubatud pagasi kaaluks kuni 20 kg.

Lapsed võivad kaasa võtta pagasit võrdselt täiskasvanutega. Riigisisestel lendudel rakendatakse küllaltki tihti registreeritud pagasi piiramist pagasiühikute järgi, kuid kuna lubatud ühikute arv, kaal ja mõõdud on lennufirmade kaupa väga erinevad, peaks seda iga konkreetse lennu kohta eraldi täpsustama. Kui rahvusvaheliste liinilendude tasuta registreeritud pagasit peaks alguspunktist vahejaama arvestama kaalu järgi, vahejaamast sihtpunkti aga pagasiühikute arvu järgi, siis üldjuhul kehtib arvestus pagasiühikute arvu järgi kogu reisi osas.

Ülekaaluline pagas

Rahvusvahelistel liinilendudel lubatakse transportida ka ülekaalulist registreeritud pagasit, mille kehtestatud piirkaal reisija kohta sõltub lennufirmast ja lennukitüübist. Ülekaalulise pagasi transport on alati tasuline. Teades, et peate reisima suure pagasiga, tasub lennufirmast eelnevalt uurida kaubaveo hindasid, mis võivad osutuda madalamaks kui ülekaalulise registreeritud pagasi tariifid. Kui teie lennul arvestatakse registreeritud pagasit kaalu järgi, siis arvutatakse lisatasu teatud protsendina täiskasvanu kõrgeimast ühe suuna turistiklassi normaalhinnast iga ülekilo eest. Kui turistiklassis ei ole ühe suuna normaalhinda (ja seda juhtub sageli), võetakse aluseks äriklassi hind. Arvutamiseks kasutatakse alati otsehinda, e. kui reisite ja registreerite nii pileti kui ka pagasi Tallinnast läbi Kopenhaageni Pariisi, siis võetakse ülekilode eest lisatasu Tallinn-Pariis tariifi alusel, mitte Tallinn-Kopenhaagen ja Kopenhaagen-Pariis tariifi alusel eraldi. Ülekaalulise pagasi transpordi kord ja lisatasude arvestamise protsent riigisisestel lendudel tuleks alati eraldi täpsustada.

Eripagas

Eripagasina käsitletakse lemmikloomade ja -lindude, sporditarvete, muusikainstrumentide, jahitrofeede, reisijata pagasi, kulleripagasi jmt. transporti.

Sporditarbed

* Golfitarbed
Üheks golfitarvete komplektiks loetakse golfikotti, milles on golfikepid ja üks paar golfikingi. Kui reisija registreeritud pagas koos golfitarvetega osutub ülekaaluliseks, tuleb golfitarvete eest eraldi maksta.

* Suusad ja lumelauad
Üheks suusatarvete komplektiks loetakse suusakotti, milles on üks paar suuski koos ühe paari suusakeppide ja ühe paari suusasaabastega või üks lumelaud koos ühe paari suusasaabastega. Kui reisija registreeritud pagas koos suusavarustusega osutub ülekaaluliseks, tuleb suusatarvete eest eraldi maksta.

*Jalgrattad
Jalgratta transportimiseks liinilennukiga tuleb lennufirmalt enne lendu kinnitus saada. Ratas tuleb õhusõiduks ette valmistada: lenkstang keeratakse raamiga paralleelseks, rehvides vähendatakse rõhku ja võimalusel keeratakse pedaalid sissepoole või küljest ära. Osad lennufirmad (näit. Finnair, British Airways) liigitavad jalgrattad tavalise registreeritud pagasi hulka ja sel juhul kehtivad jalgrataste osas kõik registreeritud pagasi transportimise üldreeglid. Osad lennufirmad ei luba käsitleda jalgrattaid tavalise registreeritud pagasina ja rakendavad nende transportimiseks erimaksusid (flat charges).

*Surfi- ja purjelauad
Surfi- ja purjelaudu ei arvestata tasuta registreeritud pagasi hulka. Transportimise eest tuleb tasuda kehtestatud maksud.

Muusikariistad, kergeltpurunev või väärtuslik pagas

Muusikariistade, klaasist ja portselanist esemete, maalide, mõõteriistade jmt. transport registreeritud pagasina pagasiruumis ei ole soovitatav, kuna pagasi kahjustumise korral hüvitab lennufirma kahjud piiratud vastutuse alusel (vt.p.5). Muusikariistu võib võtta tasuta registreerimata pagasina lennuki salongi kui mõõtmed on ebastandardsed, kuid kaal vastab lubatule. Kui kaal ei vasta lubatule, võib suuremaid muusikariistu (näit. tšellot) jt. õrnu ja väärtuslikke esemeid transportida salongis registreeritud pagasina, millele on reserveeritud eraldi iste. Tavaliselt on selleks aknapoolne iste salongi tagaosas pagasiomaniku istekoha kõrval. Pagasile eraldi istmel tuleb osta sama hinnaga pilet nagu reisijalegi. Mõned lennufirmad nõuavad täishinnaga pileti ostmist (Estonian Air), mõned on kehtestanud piirangud kaalu osas (Lufthansa 80kg, Air Baltic 75 kg).

Lemmikloomad

Koduloomi võib transportida kaubana või ülekaalulise pagasina vaid selleks ettenähtud puuris (väikeloomade puhul salongis ka spetsiaalses kotis). Nägemis- ja/või kuulmispuudega reisijate juhtkoeri transporditakse erireeglite järgi. Paljudes maades, eriti silmatorkavalt Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendatud Kuningriigis, on loomade transport reguleeritud range seadusandlusega, mille ignoreerimine võib kaasa tuua suure rahatrahvi ja/või vangistuse looma omanikule, suure rahatrahvi lennufirmale ja looma hävitamise. Lemmiklooma kaasavõtmine huvireisile Rootsi või Norrasse nõuab nii ulatuslikku ja keerulist dokumentatsiooni, et enamasti sellest loobutakse. Enne lennureisi peab looma omanik:

*Saama kõigilt asjassepuutuvatelt lennufirmadelt nõusoleku looma transportimiseks (näit. British Airwaysilt tuleb saada nõusolek vähemalt 7 päeva enne reisikuupäeva)
*Hankima nõuetekohase puuri
*Hankima kõik vajalikud meditsiinilised sertifikaadid ja transpordiload
*Alla kirjutama loomade transportimise vormile, kui lennufirma seda nõuab

Puur peab olema nii suur, et loom saab seal seista ja magada, puuril peab olema hermeetiline põhi ja avad õhu liikumiseks ja looma toitmiseks. Loom hoitakse puuris kogu lennureisi vältel. Salongi võetav puur peab vastama registreerimata pagasi lubatud mõõtudele (enamasti 115 cm) ja kaalule (enamasti 8 kg, loom koos puuriga) ja on reisija ainsaks pagasiks salongis. Puuri hoitakse reisija ees oleva istme all.
Ülekaalulise pagasina transporditakse loomi lennuki salongis või pagasiruumis. Osad lennufirmad lubavad pagasina transportida vaid kasse ja koeri. Igasugune lennureis mõjub looma psüühikale, kuid eriti raske on reisimine pagasiruumis, kus on pime ja külm. Mõned loomaomanikud panevad oma lemmikule puuri kaasa peremehe lõhnaga riideeseme või annavad rahusteid. L isamaksud loomade transpordi eest: arvestus kaalu järgi - loom kaalutakse koos puuriga ja lisamaks arvutatakse üldreegli järgi üks lisamaks puuri eest, mille mõõtmed on alla 158 cm; arvestus pagasiühikute arvu järgi - üks lisamaks puuri eest, mille mõõtmed on alla 158 cm; kaks lisamaksu puuri eest, mille mõõtmed on üle 158 cm.

Lisamaksud võivad erineda lennufirmast ja sihtkohast sõltuvalt.


Lendamine on tegelikult lihtne!




Viimati uuendatud 13. märts 2019
 
Kuumad pakkumised