Külasta meid Facebookis Jälgi meid Twitteris Liitu uudiskirjaga
Otsi_v
 
Kunst ja viinamarjad Toscanas
  • Jaga:
  • Saada sõbrale

Kunst ja viinamarjad Toscanas

 
Meie reis Toscanasse algas enam vähem samanimelise filmi vaatamise ja raamatu lugemise järel. Ootused reisile olid suured ja juba jõudis tekkida hirm, et kui need äkki ei täitugi? Esialgu ei osanud arvata, kust leida selline mõnus vana villa tüüpi elamine mõne kauni viinamarjaistanduse veeres. Peale seda kui aga olime kohtunud hr. Piero Tartagni’ga, kellele kuulub Fattoria Colleverde nimeline veini- ja oliivimõis, oli küsimus lahendatud.

Broneeringute tegemine algas peaaegu aasta enne reisi, et saada just meile sobivateks kuupäevadeks parima hinnaga lennupiletid ja sobiv majutus. Esialgselt planeeritud 4 inimese asemel sõitis meid lõpuks 12. Selletõttu sai majutuskohtagi mitu korda muudetud. Lõpuks olime broneerinud 12 kohalise villa, mis asus just sellises kohas nagu olime unistanud - päikeselisel mäenõlval kesk viinamarju ja oliivipuid.

Kohalejõudmiseks valisime Finnairi lennud Pisasse ja oleksime sama teed ka tagasi tulnud kui Finnairil poleks lennud lõppenud. See eest saime sõita läbi Itaalia rongiga Milanosse - mis polnud küll midagi vaatamisväärset, kuid ometi üsna mugav ettevõtmine. Lennugraafik sobis majutuse algusega nii, et esimese öö veetsime Pisas. Lend jõudis Pisasse juba hommikul kell 10.00, seega oli meil kohe terve päev aega ringi vaadata. Lennujaamast Pisa kesklinna sõitsime rongiga (võttis aega 5 minutit). Hotelli olime valinud kohe rongijaama kõrval, et poleks pikka kohvrite vedamist. Kartus, et rongide müra segab, ei osutunud tõeks. Ilmselt ei sõitnud seda teed lihtsalt suuri kaubaronge.

MÕNUSALT KOMPAKTNE PISA

Pisa linn on väga kompaktne ja lihtsalt läbitav - kõik peamised vaatamisväärsused on käe-jala ulatuses. Kõndisime läbi vanalinna, üle Arno jõe kuulsat Pisa torni vaatama. Kohvipeatuse tegime ühes jalakäijate tänava äärses kohvikus. Seal saime esimese reisikogemuse Itaaliast. Nimelt keelduti meil baarileti ääres tellides kohviraha vastu võetamast ja hiljem kui ettekandja tuli tänavale laua äärde arvega, selgus, et hind oli kolmekordistunud: 1 € asemel küsiti kohvi eest 3 €. Hiljem olime juba targemad - kui soovisime kohvi joomise kõrvale ka veidi juttu ajada ja jalgu puhata, siis arvestasime, et hinnakirja hind ei kehti. Mõnes kohas oli see ka siiski eraldi mainitud, kuid tavaliselt mitte.

Pisa torniga tutvumiseks tasub arvestada, et torni pääseb teatud kindlatel kellaaegadel ja korraga ca 40 inimest. Broneerisimegi kõigepealt endale aja (esimene võimalus oli 2 tunni pärast) ja läksime seejärel Piazza del Duomo’le ringi jalutama. Aeg kulus ruttu, isegi ilma kirikut ja baptisteeriumi külastamata. Kogu väljak oli ümbritsetud suveniirimüüjatega, kelle lettide ääres oli huvitav lihtsalt asju ja nende hindu vaadata. Lõpuks istusime väljakul niisama ja vaatasime inimesi, seni kuni meid torni lasti. 

Toskaana, Itaalia, automatk, puhkusereis, päikesereis, Baltic Tours, villapuhkus, villarent, Euroopa, veinimõis

Torni tippu läksime kõik koos giidi saatel, kes veidi ka tornist rääkis ning meid siis omapead jättis. Peab ütlema, et tornis liikumine ja eriti allatulemine, mööda siledaks ja nõgusaks lihvitud kivitreppe oli omajagu katsumus. Nii mõnigi oleks seda meelsamini teinud neljakäpukil. Pisaga tutvumiseks piisab täiesti ühest päevast - nii lahkusime ka meie järgmisel hommikul. 

Liikumiseks kasutasime rendiautosid, millised võtsime Pisa lennujaamast. Sõit võõra autoga läbi võõra linna oli üsnagi keeruline ülesanne, seda enam, et tegime seda ajal, kui Eestist tuli järjest ärevaid sõnumeid presidendivalimiste kohta. Eksimatult leidsime siiski õige teeotsa ja suundusime Lucca poole, kust viis läbi tee meie majutuskohta. Liigelda oli lihtne, teemärgistused olid head. Tunnikese pärast olime kohal - oma imekaunis Colleverde’s. Eelmine rühm eestlasi, kelleks oli ca 30-liikmeline Eesti kunstihuviliste maalilaager, oli lahkumas ja soovis meile head puhkust.

TOSCANA PÄRLID

Järgmisel kuuel päeval sõitsime ringi mööda Toscanat. Käisime korduvalt lähedalasuvas Lucca linnas, millega tutvumiseks piisab ka päevast, kuid see kujunes ka meie peamiseks šhopingukohaks ja seetõttu sõideti sealt korduvalt läbi. Luccas võiks vaadata Toomkirikut, amfiteatrit, mis tänapäeval on täis poekesi ja kohvikuid ning niisama mööda vanalinna kõndida. 

Linn on piiratud linnamüüriga ning peamine autotee kulgeb ringina ümber müüri. Auto võib parkida väljapoole müüri, kuid tasuta parkimine eksisteerib siiski vaid supermarketite platsidel. Õhtusöögi kohaks valisime kohaliku imearmsa restorani Matraia külas, kus serveeriti meile 10-käiguline kohalikes hõrgutistest koosnev menüü. Söömaaeg lõppes ühise õllepruulija laulmisega. Kuigi arvasime, et ilmselt tuleb kellelgi jääda ka nõusid pesema, siis arve oli üllatuslikult väike - 16 € eest per nägu olime saanud kõik söögid ja mitu liitrit majaveini. Oma lauluoskuse ja lõbusa olekuga jätsime kohalikele ilmselt kustumatu mulje. 

Toskaana, Itaalia, automatk, puhkusereis, päikesereis, Baltic Tours, villapuhkus, villarent, Euroopa, veinimõis

Järgmisel päeval võtsime ette autosõidu põhja poole. Külastasime Castelnuovo nimelist linnakest, edasi Massa ja Carrara marmorikaevandusi. Carrara kaevandusest hankis marmorit oma tööde jaoks ka Michelangelo. Tagasi suundusime mööda rannikut, sõites läbi piirkonna kuulsamast kuurordist Viareggio’st. Kuna rannailma sel päeval polnud, ei jäänud meiegi sinna pikemaks. Rand iseenesest on aga midagi muud kui meie oma Kloogaranna või Laulasmaaga harjunud oleme. Kogu rannaäär on täis söögi-joogi kohti, sissepääs on eranditult tasuline ja parkimiskohti ääretult raske leida. Õhtust sõime taas Matraias, sedakorda eelnevalt reserveeritud restoranis. Seekord maitsesime pastatoite - väga head olid ravioolid erinevate kastmete ja täidistega.

Üldse tuleb soovitada söögikoha otsinguil jälgida Itaalias kahte asja - tavaliselt kella 13.00-16.00-ni kestab siesta ja sel ajal ei ole lahti isegi mitte söögikohad ning õhtusöögiks tuleb vähegi populaarsemas kohas laud ette reserveerida, sest itaallased armastavad ka ise palju välja söömas käia ja seda perekonniti.

SEIKLUS MÖÖDA VEINITEED

Järgmiseks päevaks olime planeerinud Siena sõidu. Leidsime üles Firenzet ja Sienat ühendava armsa Chianti veinitee, mis oma mägedes looklemise tõttu oli küll väsitav, kuid see eest äärmiselt kaunis. Peaaegu kogu tee vältel ümbritsesid meid vaated, millistest olime unistanud - orud ja mäenõlvad, milledel hallikasrohelised oliivisalud ja rohelised viinamarjaistandused, kohati päris tee ääres, nii et paistsid ka suured lillad viinamarjakobarad küljes rippumas. Sekka veinimõisad ja külad. Pruunidest tellistest, erinevad kitsad korstnad kõrgumas kõrvuti küpressidega. 

Üldiselt olime Toscanas ilusal ajal, viinamarjad olid valmis, kuid saagikoristus ei olnud veel läbi. Suuri päevalillepõlde aga enam ei näinud, nende aeg lõpeb augustiga. Kuigi vahemaa Firenzest Sienasse on vaid ca 65 km, kulus meil selleks üsna mitu tundi, sest tegime vahepeal peatusi sellistes väikelinnades nagu Greve in Chianti ja Castellina in Chianti. Mõlemas linnas oli palju väikseid veinimõisate poode, kus sai veini nii maitsta kui osta. Sienasse jõudsime alles õhtueel, kuid olime sellega rahul. 

Toskaana, Itaalia, automatk, puhkusereis, päikesereis, Baltic Tours, villapuhkus, villarent, Euroopa, veinimõis

Sienas tasub vaadata ühte Itaalia kauneimat Toomkirikut ja keskväljakut Piazza del Campo‘t. Samuti jalutada mööda vanalinna ja vaadata butiikide väljapanekuid. Sienast välja sõitsime alles pimedas, kuid orienteerumine ja õige tee leidmine ei valmisatund taaskord erilisi raskusi. 

Reisi järgmisel päeval tahtsime natuke vähem sõita ja rohkem lihtsalt Luccas ringi vaadata. Hommikupoolikul külastasime Marlias asuvat imekaunist Villa Reale mõisakompleksi. Selle on kahest eraldi asuvast mõisast 1800-ndate algul kokku liitnud Napoleoni õde Elisa Baciocchi. Pärast Napoleoni langust on villa olnud erinevate Itaalia hertsogite ja kuningate elupaigaks, 1918. aastal müüdud võlgade katteks ja küllalt palju peale seda laastatud.

Alates 1924. aastast kuulub mõisakompleks Becci-Plunt’ide perekonnale, kes on investeerinud parkide ja hoonete korrashoidu ning ära hoidnud suurema lagunemise. Tänapäeval kasutatakse mõisahoonet nende perekonna elumajana, parki saab aga ekskursioonina külastada. Jalutuskäik erinevates pargi osades kestis giidi saatel üks tund ning park oli väga hästi hooldatud. Imestama pani asjaolu, et selle eest seisavad hea vaid 4-5 aednikku. 

AJALOOST JA KUNSTIST LÄBIIMBUNUD FIRENZE

Reisi üheks sihtpunktiks võtsime ka Firenze. Osa seltskonda kasutas transpordina rongi, teised läksid autoga. Mõlemad olid suhteliselt mugavad variandid. Rongiga minnes saab auto jätta Lucca rongijaama, päevane parkimistasu on ca 11 €. Rongid lähevad üks kord tunnis, edasi-tagasi pilet maksab 9.60 €. Ka autoga olevat orienteerumine olnud lihtne, mugav parkimine asus otse rongijaama all. 

Firenze rongijaam asub kesklinnas, mõne minuti jalutuskäigu kaugusel on kohe San Lorenzo kirik, kuhu on maetud paljud Itaalia kuulsa Medicite perekonna liikmed. Kohe kiriku kõrval on tohutu turg, kus lett leti kõrval on müügil palju suveniire, kõige rohkem aga nahktooteid. Kuna tahtsime kindlasti külastada kuulsat Uffizzi galeriid ja broneeringut meil teha ei õnnestunud, siis seadsime sammud kohe muuseumi poole, et selgeks teha, kui suur järjekord meid ees ootab. Kuna meid oli palju, seisime kordamööda ja 2-tunnine järjekord ei olnud tappev. Parem on aga teha broneering ette, kõige mugavam ilmselt interneti teel. Sissepääs galeriisse maksab 9.50 ja selle eest on vaatamist küll ja küll. 

Galerii koridoridest avaneb imeline vaade linnale ja Arno jõele ning selle ilusatele sildadele. Galerii on projekteeritud valitsushooneks, kus on asunud ka Medicite käsitööliste töötoad. Loomulikult ei jätku mõnest tunnist korraliku ülevaate saamiseks, kuid võimsa mulje jätab ta ometi. Üks asi on kunstiaarded, mida seal eksponeeritakse, teine asi on galerii ise oma laemaalingute, tubade ja koridoridega. Galeriis on väljas Itaalia ja Euroopa kunstimeistrite töid 13.-18. sajandini. Sellised nimed nagu Botticcelli, Michelangelo, Tizian, Caravaggio, Raffael ei jäta vist kedagi külmaks. Galeriis jalutades ja kunsti sees olles jääb täiesti arusaamatuks kuidas sellised tööd on sündinud juba 13. sajandil! 

Toskaana, Itaalia, automatk, puhkusereis, päikesereis, Baltic Tours, villapuhkus, villarent, Euroopa, veinimõis

Uffizzi galerii kõrval on kuulus Palazzo Vecchio, mille esisel Piazza della Signoria väljakul on eksponeeritud ka Michelangelo kuulsa Taaveti koopia (originaal asub Akadeemia Galeriis). Suursuguse mulje jättis samuti Firenze Toomkirik, mis mõjus väga õrnana tänu oma maalingutele ja kujudele ning heledates toonides rohelisele, valgele ja roosale marmorile, millega fassaad kaetud on. 

Firenze külastamiseks jääb ühest päevast väheseks kuid suutsime siiski ära näha väljast kõik vaatamisväärsused, jalutada Arno vasakkaldale, kust Piazza Michelangelolt on imeilus vaade kogu linnale ja jõele. Tagasi Luccasse pöördusime pimedas, rongiliiklusega ei esinenud mingeid probleeme, kuigi tagantjärgi kuulsime, et päeval olevat rongijuhid streikinud.

Reisi viimasel päeval nautisime Colleverdes puhkamist. Päike paistis nii, et saime päevitada, basseinis ujuda, süüa viinamarju ja nautida ilusaid Toscana vaateid. Käimata jäi meil ranniku põhjapool, kus olevat imeilusid randu, vanu kalurikülasid, aga jäägu see järgmiseks korraks.

Oma reisimuljed pani kirja Baltic Toursi müügijuht Margit Lõiv.


Küsi pakkumist oma Toscana seiklusele Baltic Toursi reisikonsultandilt!

Telefon: 740 0000, 630 0400
Viimati uuendatud 13. september 2017
 
Kuumad pakkumised