Külasta meid Facebookis Jälgi meid Twitteris Liitu uudiskirjaga
Otsi_v
 
Niiluse kruiis
  • Jaga:
  • Saada sõbrale

Niiluse kruiis

 

Niiluse kruiisil on kõike: päikesepaiste, Punane meri, luksuslik hotell, kõrgkultuur, kohalik külaelu ja mõned päris Niiluse krokodillid.
Valisin selle reisi justnimelt eesootavate kontrastide tõttu: võimalus sattuda 5-tärni luksushotellist kohalikku eluollu. Ma ei ole sellist tüüpi turist, kes jaksaks kogu puhkuse ajal rannas päevitada ja kokteile juua. Kõige mõnusam ongi kombineeritud puhkus, kus on nii rahulikku rannas peesitamist kui ka kohaliku eluoluga tuvumist.

Kruiisil läbitakse pikk vahemaa ja külastatakse mitut linna – iga linn on oma nägu, igas linnas on midagi teistmoodi. Kruiis pakub korraliku annuse kultuuri ja ajalugu: templite külastus andis hea ülevaate Egiptuse vaaraodest ja jumalatest. Pärast paari külastust olin kolmandas templis võimeline juba ise templiseintel kujutatud erinevaid jumalaid tuvastama ja nendega seotud lugusid meenutama. Kuna giidiks oli Kairo ülikoolis õppinud egüptoloog, siis tema suurepärased teadmised rikastasid ekskursioone veel eriti.

Rahulikult ringi vaadata ei ole kusagil võimalik: kaupmehed püüavad igal pool ja igal võimalusel midagi maha müüa. Kauplemisel on vaja palju visadust, tähelepanelikkust, aga ka raudset närvi. Visadus on oluline ülemaksmise vältimiseks - kindlasti ei tohiks kohe maksta küsitud hinda, vaid kaubelda algsest hinnast vähemalt 50% alla. Tähelepanelikkus on tähtis, sest kui müüja avastab, et oled visa kaupleja, siis kauplemishoos (loomulikult ostjale märkamatult) võib ta soovitud kauba vahetada ebakvaliteetsema või odavama kauba vastu. Nii juhtuski meie reisiseltskonnas, kus üks naisterahvas soovis osta kaunist salli ja esialgu tundus, et kauplemine lõppes edukalt. Kuna väljas hakkas juba hämarduma, siis turuplatsil ei olnud võimalik märgata, et soovitud kvaliteetne sall oli vahetatud odava kortsuva kehvast materjalist salli vastu. Avastus tuli päevavalgele alles kruiisilaevas, kuid siis oli juba hilja midagi ette võtta. Raudne närv on oluline juhul, kui müüja ei lakka pähe määrimast kaupa, mille vastu ostja huvi ei tunne. Turul kõndides oli täitsa tavaline, et igast müügiputkast pilluti meile salle ja muid riideesemeid kaela – lootuses, et  need kinni püüame ning hinnaläbirääkimisteks peatume.

Selline loopimistehnika oli kasutusele võetud ka kruuisilaeval. Kohalikel polnud probleemi köiega enda mootorpaat liikuva kruiisilaeva külge hiivata ning seejärel paadist pisike turuplats moodustada. Hämmastav, kui palju kaupa mahtus kaheinimesepaati: erinevas suuruses ja värvuses sallid, kleidid ning muud hõlstid. Seejärel hakati neid esemeid alt paadist üles kruiisilaeva ülemisele tekile loopima. Kes asjaga pihta sai, oli sunnitud asuma läbirääkimistele. Siinkohal aga oli viimane sõna ostjal, sest just tema otsustada oli, kui palju ta on nõus pihtasaanuna asja eest maksma. Raha saadeti paati tuldud teed mööda - nutsutati ülejäänud riideesemete sisse ja visati alla paati. Seejuures ei juhtunud kordagi, et alt üles või ülevalt alla liikunud kaup või raha oleks vette kukkunud!

Liiklus linnades on meeletu: bussid, autod, mopeedid, hobukaarikud ja eeslivankrid kõik läbisegi, nende vahel jalakäijad ning kilekotte närivad kitsed. Valgusfoori ei peeta millekski – igaüks teab, kuhu minema peab ja liigub otsustavalt oma sihtkoha suunas. Kogu aeg oli tunne, et nüüd-nüüd sõidab auto hobuvankrile sisse või aetakse jalakäija alla – aga ei midagi sellist, mitte ühtki mõlki mitte ühelgi linnasõidul! Kannatasid vaid minu närvid ja parem jalg, mis lakkamatult õhus pidurit vajutas.

Päevitamispäevade haripunktiks oli pimedas rannas ujumine. Rand on õhtutundidel meelega valgustamata, et vältida turistide viibimist rannas. Mõned aastad tagasi sealsamas rannas pistis haikala ühe vanamammi nahka ning seetõttu on pimedal ajal rannas viibimine keelatud. Mõtlesime, et ainult natukene hulbime vees, kuid peagi olid rannavalvepoisid platsis ja kamandasid meid veest välja. Läbirääkimiste tulemusena õnnestus meil siiski 7 minutit soolases vees liguneda...seda küll range järelevalve all. Rohkem me öösel randa ei kippunud, sest kui see vanamammi lugu äkki meelde tuli, kõndisid jalad juba iseenesest veest välja. Hotellitoas aga sibas kollane geko nagu hiirekene ringi ja kadus minu tuppa sisenedes voodi taha, kuhu ta ilmselt ööbima jäi.

Niiluse jõgi olla väga reostunud. Meie giid kallas demonstratiivselt oma Eviani pudelivee Niiluse jõkke, täitis pudeli jõeveega ning jõi tühjaks. Sellele vaatamata oli giid järgmisel päeval meie seltskonnas platsis nagu alati! Niiluse jõe selles osas, mis asulaid läbib, ei olevat krokodille, kuna valitsus olla krokodillid tammiga eraldanud. Nägin oma silmaga kolme mudast elukat Niiluse kaldal ukerdamas - vaid mõned meetrid eemal rohtu mäluvatest kitsedest ja veistest ning mõnesaja meetri kaugusel askeldavatest kohalikest lastest!
Kuigi egiptlased peavad Niilust pühaks jõeks, siis ometi kihab jõgi sinna visatud prügist. Kogu maal oleks hädasti vaja meie eestlaste „teeme ära“ kampaaniat, sest prügi ei vedelenud mitte ainult jões ja jõekallastel, vaid ka tänavatel, palmisaludes ja mõnede hotellide randadel.

Kõige kriipivam kogemus, mille kruiisil olles sain, oli see, kuidas Kom Ombos üks näljast ja kuumast kurnatud hobune turiste vedava kaariku ees kokku kukkus ja sinnasamasse lamama jäigi. Samuti kripeldavad  hinges karjades hulkuvad koerad ning pulstunud ühesilmsed kassid, turul müügiks rippuvad lihakäntsakad, millel kärbseparved peal maiustamas, tühjade plastpudelitega mängivad lapsed...

Kindlasti ei sobi Niiluse kruiis väikelastega peredele, kuna see eeldaks kogu ajaks kruiisilaevale jäämist – laeval aga pole lastele midagi pakkuda. Kaarikutes kappamine, templites ronimine ning kruiisi lõppedes pikki tunde kestev bussisõit tagasi kuurorti oleks väikestele lastele liialt suureks katsumuseks.

Olen jälle ühe kogemuse ja paljude emotsioonide võrra rikkam! Ülejäänu aga jäägu igaühele ise avastamiseks ja kogemiseks...


Maris Kalda, 2012


Niiluse kruiisid toimuvad novembrist maini.

Lisainfo ja tellimine Baltic Toursi puhkusereiside osakonnast.

Telefon: 740 0000, 630 0400
Viimati uuendatud 02. mai 2013
 
Kuumad pakkumised