Külasta meid Facebookis Jälgi meid Twitteris Liitu uudiskirjaga
Otsi_v
 
Sukeldumine Suurel Vallrahul
  • Jaga:
  • Saada sõbrale

Sukeldumine Suurel Vallrahul

 
Hommik on täiuslik. Päike paistab ning taevas on pilvitu. Vesi on mõnusalt klaasjas. Paar nädalat kestnud vihmaperioodist pole jälgegi, kui me mööda randa kai poole jalutame. Tõus on veel üsna kõrgel ning mõnel pool tuleb läbi madala vee kahlata.

Oleme nüüdseks Dunk Islandil, mis on väidetavalt Suure Vallrahu ehk Great Barrier Reefi kõige ilusam vihmametsaga kaetud saar, elanud ja töötanud pea kaks kuud. Väike saar asub rannikust 2 km kaugusel Austraalia kirdeosas. Cairns jääb umbes 2 tunnise autosõidu kaugusele ning peale rahvuspargi, mis hõlmab pea 95% saarest, siin väiksel paradiisisaarel suurt midagi muud ei leidugi.

TERETUTVUS SUKELDUMISEGA

Sukeldumislaev Calypso II ootab juba kai ääres. Viskame plätad kasti, sest täna neid rohkem vaja ei lähe ja ronime laeva. Meid on kokku umbes kümmekond. Mõned saarel viibivad külalised, veel kaks liiget meie grupist ja muidugi laeva meeskond, kelle hulgas on ka meie sõber Paul, kes teeb oma dive master kursust. Laeva meeskonna t-särgid on kenasti sini-must-valged, täpselt nagu Eesti lipp.

Cairnist ning rannikul asuvatelt saartel väljub iga päev Suurele Vallrahule mitu päevakruiisi. See on suurim elusorganism maailmas ja Austraalias absoluutne must-see. Võimalusi, mida ette võtta, on tohutult. Põhiliselt minnakse snorgeldama ja nauditakse päikest ning kerget lõunat, samal ajal helesinist vett imetledes. Neil, kes ise vette minna ei soovi, on võimalus veealust maailma kaeda klaaspõhjaga paadist. Ja loomulikult sukeldumine, mis laseb Sul selle uskumatult värvilise maailmaga lähemalt tutvust teha. Kel sukeldumiseks vajalik PADI kursus läbimata ja luba puudub, võivad osaleda niiöelda tutvustaval sukeldumiskursusel. Just see meil plaanis oligi!

Calypso II võtab suuna Dunkist eemale, outer reefi poole ja meil jääb sisustada poolteist tundi, mis päralejõudmiseks kulub.

Laevas proovime kõigepealt läbi hunniku maske, lestasid ja kalipsosid, et endale sobiv leida. Tüdrukutel, nagu ikka, on põhiline probleem see, et kalipso kipub liiga suureks jääma ja pole piisavalt ümber. Lepime faktiga, et see ei ole iludusvõistlus ja teeme oma valiku. Seejärel tuleb täita (või õigemini teha riste) ankeeti, millega kinnitame, et meil pole südame ega muid probleeme, mis sukeldumisel võiks saatuslikuks saada. Dive Master Andy teeb meile lühikursuse kõigest, mida enne oma proovisukeldumist teadma peaksime. Harjutame käemärke, mida vee all kasutatakse ja õpime kõrvades rõhku tasakaalustama. Selgub, et mu kõrvakanalid on eriti kitsad ning tavalisest läbi nina puhumisest ei piisagi, tuleb ka neelatada. 

SUKELDUMISE PEAPROOV - SNORGELDAMINE

Peale tunnist niisama laevalael vedelemist ja päevitamist jõuame oma sihtkohta. Esimesed tunnid kuluvad snorgeldades. Vette hüpates oled esimesed minutid täiesti pahviks löödud. Kõike on lihtsalt liiga palju: hiilgelsuured karbid, miljonid värvilised suuremad ja väiksemad kalad, kes ennast absoluutselt mingil maski ja lestadega tüübil häirida ei lase ja muidugi korallid. Kuigi korallid tunduvad eemalt vaadates väga mõnusad ja pehmed, on mul siiski meeles ennem pealeloetud sõnad, et neid näpuga katsuma minna ei tasu. Esiteks on nad lihtsalt väga teravad ja suure tõenäosusega saad sa sealt lõikehaava, mis tagatipuks väga raskelt paraneb. Korallid on siiski elusorganismid ja kaetud bakterite hordidega.

Jõuame vaevalt 15 minutit ringi vaadata, kui märkame hiiglaslikku merikilpkonna, kes meiega veidi tõtt vaatab ja siis minema ujuda otsustab. Järgneme talle, ent vee all on see muidu veidi kohmakana tunduv elukas uskumatult kiire ja graatsiline.

Tingimused on snorgeldamiseks ideaalsed: päike paistab ja vesi on mõnusalt soe ja selge ning kaks tundi möödub vees täiesti märkamatult. Ronime vahelduseks kiireks lõunaks laeva. Lõunast ülejäänud kanakontidega saab huumorit, kui loobime neid paadi ahtris eresinisesse vette ja suurte kalade parv, kes on sinna kogunenud, nende pärast niimoodi kaklema läheb, et vett pritsib. Kondid kaovad sekunditega!

LEHVITAV KALAPOEG NEMO JA JALGPALL MERIKURGIGA

Siis on aeg (oma veidi suured) kalipsod, balloonid, maskid ja muu selga tõmmata ja oleme sukeldumiseks valmis. Meid “rohelisi” on kokku 4 ja iga sukelduja kohta on üks instruktor. Esialgu suundume väikesele liivamadalikule, kus sügavust ehk mõne meetri jagu. Sedamööda, kui me põhja poole vajume, võtab minus võimust totaalne klaustrofoobia. Tohutult imelik on hingata ja suu on nii kuiv, et midagi pole neelatada, et rõhk kõrvades normaalseks läheks. Ja siis vaatan ma üles ja näen päikest kusagil üleval läbi vee. Ning korraga on kõik täiesti OK.

Ujume madalikult eemale ja suundume korallide vahele. Kogemus on võrreldes snorkeldamisega hoopis teine. Kalad peavad Sind niiöelda “omaks” ja võid neid praktiliselt patsutada, kui soovid. Instruktor viib meid kättpidi meriroosi juurde, kus filmi-Nemoga üks ühele sarnane klounkala meile lehvitab (või nii ma vähemalat tahaks uskuda). Väike “jalgpall” merikurgiga ja ongi aeg tagurpidi saltosid tehes tagasi pinnale suunduda. Pool tundi Nemo-maailmas on möödunud täiesti märkamatult.

Tagasiteel oma kodusaarele vaatame pilte ja videosid möödunud päevast ning ümber neeme Dunki kai juurde sõites silmame veel paari delfiini. Mäest üles jalutades, oma sukeldumistunnistused uhkelt näpus, lööb ninna praetud liha lõhn ja nendime veidi tüdinult, et ilmselgelt on õhtusöögiks taas Austraalia rahvustoit – BBQ ehk aussidele lihtsalt barbie.

*************************************************************************

AUSTRAALIA REISIJUHT

Austraalia ehk “rohelise mandri” suurim väärtus on tema loomulik ilu. Avastamisrõõmu on lõputult ning suurte vahemaade tõttu paarinädalase puhkuse käigus jääb palju nägemata. Kord maakera kuklapoolel asuvat mandit külastanud kipuvad seepärast sinna tihtipeale tagasi.

Austraalial on palju pakkuda: 

 

  • suurlinnad Sydney ja Melbourne, 
  • populaarne puhkusesihtkoht Idarannik oma surfirandade ja Suure Vallrahuga, 
  • sisemaa ehk Pünane süda ja Uluru, 
  • troopilised vihmametsad
  • lopsakas Tasmaania.

Austraalia, Sydney, Suur Vallrahu, Great Barrier Reef, reisijutt, reisimuljed, reisiblogi, sukeldumine, sukeldumiskursus, snorgeldamine

Sydney on üks kaunemaid linnu maailmas. Metropol, kus leiab nii suurlinliku sagimist ja kiiret elutempot, väikesed ning hubased eeslinnad ning suurepärased helesinise veega rannad.

Idarannikul asub ka Whitsunday saarestik. Aastaringne soe kliima ning iga päev toimuvad kruiisid Great Barrier Reefile ja Whitehaven Beachile ning miljon muud võimalust vaba aega veeta või lihtsalt rannas või basseiniääres vedeleda muudavad Whitsunday saarestiku äärmiselt populaarseks puhkusesihtkohaks. Kindlasti peaks külastama ka Whitehaven Beachi – üks kaunemaid randu terves maailmas!

Võimalusi, mida ette võtta, on lõputult – avasta troopilist Põhjaterritooriumi ning kuulsat Kakadu rahvusparki, sõida mööda Suurt Ookeaniteed Victorias ning naudi igal käänakul avanevaid ahhetamapanevaid vaateid.

Halba aega Austraalia külastamiseks ei olegi. Sel ajal kui all Victorias sajab lund naudivad inimesed põhjas 30° kuumust! Miks mitte avastada maailma “down under”!

Kui soovid ka Austraaliat külastada, siis oma eelistustele sobivat pakkumist Baltic Toursi reisikonsultandilt!

Telefon: 740 0000, 630 0400
Viimati uuendatud 11. september 2017
 
Kuumad pakkumised