Külasta meid Facebookis Jälgi meid Twitteris Liitu uudiskirjaga
Otsi_v
 
Imeliste vaadetega Amalfi
  • Jaga:
  • Saada sõbrale

Imeliste vaadetega Amalfi

 

Amalfi rannik ulatub Napolist lõuna pool Sorrentost kuni Amalfini. Lisaks suurematele linnadele on terve rannik täis pikitud suuremate ja väiksemate linnakestega, mil ühiseks jooneks kõrged mäed, mis suubuvad otse sinisesse selgesse vette, ilusad lahesopid ja valged majakesed mägede külgedel. Lähedal on Napoli, seal juures kohe Vesuuvi mägi ja Pompeii ning Positanost viib laev soovijad Capri saarele.

Amalfi rannik on niivõrd ilus ja omapärane kant, et selle kirjeldamiseks pole mõtet pikalt aega raisata - pildid teevad selle töö ise ära.  Kuid tegemist on ka kandiga, millest paljud pole kuulnudki. Seepärast panen kirja mõned näpunäited ja mõtted Amalfi rannikul puhkuse planeerijale. Et ehk on meie pusimistest ja läbielamistest reisiplaanide koostamisel nii enne reisi kui ka kohapeal kasu tulevastele Amalfi rannikule reisijatele - ja sellevõrra vähem vaeva ka.

Meie reisiseltskond külastas Amalfit 2010. aasta juuli alguses. Kuigi juulikuu on juba meie mõistes kõrghooaeg, siis tõelised massid saabuvad Amalfisse augustis, kui puhkavad ka itaallased ise. Reisi hakkasime planeerima juba märtsis-aprillis ning siis sai ka majutus ära broneeritud. Kuna kokku oli meid viis, sai kohe alguses otsustatud, et rendime endale maja. Seda eelkõige põhjusel, et oma terrassid ja logelemiskohad oleks sealsamas käepärast ja et mõnel õhtul oleks võimalik restoranikülastus vahele jätta ja hoopis ise süüa teha ning seda väikese veiniga soojas Itaalia öös terrassil istudes nautida.

Kuna pool seltskonnast oli pikemal Lõuna-Euroopa reisil oma autoga ja Amalfi oli neile vaid üheks peatuseks, siis oli üheks meie tingimuseks ka tasuta parkimise võimalus, mis Amalfi eripära arvestades valikuvõimalusi kohe vähemaks võttis. Lõppkokkuvõttes jäime oma valitud La Rosa villaga siiski väga rahule. Seda kindlasti ka tänu perenaisele Monicale, kes meist üks maja allpool elas ja meid kõikvõimalike nõuannetega aitas, rääkimata kodusest veinist, oliiviõlist ja sidrunitest, mida ta meile tervituseks tõi.

KUIDAS KOHALE JÕUDA?

Lähim lennujaam asub Napolis ja Rooma jääb umbes 3-tunnise auto- või rongisõidu kaugusele. Kõige mugavam viis kohale jõuda on kahtlemata rendiauto. Samas pole kohapeal autoga suurt muud teha, kui see ära parkida, sest tee, mis mööda rannikut kulgeb, on väga kitsas, väga käänuline ja hulganisti pimedate nurgatagustega. Ja kui seal mõnes pimedas kurvis tuleb vastu veel kohalik buss, siis tekib vastupandamatu soov see auto kiirelt ära parkida ja edaspidi mõni muu transpordivahend valida. Tõsi, kui plaanis päevatripp Napolisse, Vesuuvi juurde või Pompeiisse, tuleb auto olemasolu kasuks. 

Itaalia, Amalfi, reisikiri, reisijutt, reisiblogi, automatk, puhkusereis, kultuurireis, päikesereis, Baltic Tours

Alternatiiviks rendiautole on sõita Roomast rongiga Napolisse, Sorrentosse või Salernosse, olenevalt sellest, kus rannikul otsustate ööbida. Edasi tuleks juba uurida kohalike busside sõidugraafikuid (SITA), mis soovitud linnakesse kohale toimetaks.

KUIDAS KOHAPEAL RINGI LIIKUDA?

Kui plaan on puhkus Amalfi rannikul veeta ja sealt mitte lahkuda (aga ranniku piires ikka tahaks ringi vaadata), siis on kaks võimalust:

 

  • Sorrentost Amalfini sõidab kohalik buss (SITA), kus pilet maksab ca 1.50 EUR ja peatused on igas linnas ja külas. 
  • Kui aga tahad ikka ise oma liikumisi koordineerida, siis soovitaks ringiliikumiseks rentida rolleri või veel parem – paadi. Rolleri rent maksab ca 50 EUR päevas ja sellega on üsna mõnus rannikul asuvaid väikeseid linnakesi avastada. Rollerit on lihtne parkida ja kuna see võtab teepeal ka vähem ruumi, on sõit kõvasti mõnusam kui autoga. Paati saab rentida erinevatest randadest. Praiano rannas maksis 40 hobujõuga korraliku väikepaadi rent kaheks tunniks 80 EUR. Paati on väga lihtne juhtida, sinna mahub kuni 7 inimest ja see on ideaalne viis ühest lahesopist teise seilamiseks. Teel saab teha ujumis- ja pildistamispeatusi või lihtsalt niisama peatusi ja vaadata, milline näeb Amalfi rannik välja mere poolt. Rannikul on muide hästi palju sopikesi ja peidetud randasid, kuhu saabki ainult merelt ligi. Meie reisil oli paadis veedetud päev vaieldamatult üks kõige toredamaid. 

 

LINNAKESED RANNIKUL

Amalfi rannikul on mitu eri suurusega linna ja linnakest. Meie kogemus sobivat majutust otsides näitas seda, et mida väiksem linn, seda soodsamad hinnad. Kohapeal sai see veelgi kinnitust. 

Näiteks Amalfi linn, mille järgi kogu rannik on oma nime saanud, on üsna kallis koht. Siin maabuvad ka suured kruiisilaevad, mis mööda Vahemerd seilavad ja restoranide ning hotellide hinnad on siin ka kõige kallimad. 

Meie valisime peatuskohaks Praiano, mis oli mõnusalt väike ja hubane, lisaks asub siin ka piirkonna kõige ilusam rand. Linnas olid olemas ka kohvikud, restoranid, internetipunkt, rollerirent ja isegi üks ööklubi. 

Teine linn, mis külastades väga sümpaantse mulje jättis, oli Positano. Kuid kuna tegemist on Praianost veidi suurema ja popima kohaga, kus muuhulgas saavad alguse ka Capri kruiisid, siis annab see hotellide ja rendivillade hinnas kohe ka tunda. 

Veel asuvad Amalfi rannikul sellised linnakesed nagu Furore, Minori ja Maiori. Merepinnast üsna kõrgel asub ka Ravello, kus saab nautida väga kauneid vaateid rannikule, kuid jalgsi randa minek on Ravellos väga suure kõrguse tõttu pehmelt öeldes komplitseeritud – selleks tuleks kasutada transpordivahendit.

Itaalia, Amalfi, reisikiri, reisijutt, reisiblogi, automatk, puhkusereis, kultuurireis, päikesereis, Baltic Tours

MAJUTUSEST

Majutust valima asudes tasuks mõelda, kas reisiseltskonnale sobiks paremini hotell või äkki hoopis rendivilla. Erineva suuruse ja tasemega rendimajade ja –korterite valik on Amalfi rannikul väga suur. 

Kui tegemist on neljast või enamast inimesest koosneva seltskonnaga, soovitaksin otsustada rendivilla kasuks. Seda esiteks põhjusel, et see tuleb kindlasti kamba peale soodsam (kui ei ole just väiksemat mõõtu lossi rentimise soovi muidugi) ja teiseks on ikka hoopis teine asi, kui saad väljas söömisele vahelduseks kohalikust nurgapoest head-paremat osta ja siis klaasi - või no olgem ausad – pudeli veiniga ennast „oma rõdule“ istuma sättida ja vaateid nautida. Kusjuures juba ainuüksi kohalike poodide juustu- ja singiletid on reisi Itaaliasse väärt!

Nimelt on pea igal rendimajal olemas oma suurepärase vaatega terrass, sest ranniku väga mägise oleku tõttu on kõik majad ehitatud järsule mäeküljele ja avanevad mere poole. 

Neile, kellele kokata meeldib, on Itaalia oma kohaliku toorainega muidugi tõeline paradiis ja kõike seda saab, siis ka ise kohe oma rendivilla köögis katsetada. Kodus kokkamine pakub üsna korraliku kokkuhoiu ka restorani arvete osas, rääkimata toredast vaheldusest. Kuna mina kuulun nende eelpool mainitud inimeste hulka, kes heameelega süüa teevad, siis meie õhtusöögid toimusidki enamasti kodus. Ainult jalka finaaliks läksime kohalikku restorani, sest meie telekas vajalikku kanalit miskipärast ei näidanud. Koduterrassil või rõdul veedetud õhtud olid siiski kõige mõnusamad. 


TREPPIDEST JA TÄNAVATEST

Väga oluline asi, mida me enne kohalejõudmist ja omal nahal kogemist ei mõistnud, oli see, kui palju tuleb Amalfi rannikul puhates treppidest käia. Tänav ei ole lai tee, kus sõidavad autod ja teeservas kõnnivad jalakäijad. Selliseid leidub igas linnas võibolla üks või kaks. Enamasti on tegu kitsa trepiga või siis kaldteega, laiust heal juhul meeter. Samas ei ole iga suvaline trepp kohe tänav. 

Tänava tunneb ära väikeste portselanist tahvlite järgi, kus peal tänava nimi. Ja 100% ei pea ka see reegel alati paika. Igal juhul tuleb arvestada, et näiteks randa ja tagasi minek on võrreldav jõusaalis pool tundi stepmasteril rassimisega. Ainult et 30 kraadises kuumas! 

Itaalia, Amalfi, reisikiri, reisijutt, reisiblogi, automatk, puhkusereis, kultuurireis, päikesereis, Baltic Tours

Seega, kui plaanis on reis näiteks väikese lapsega, kes enamus ajast sõidaks heameelega ringi vankris, siis tuleks hästi läbi mõelda, sest vankriga ei ole Amalfi rannikul suurt midagi peale hakata. Ja kui juba kolmandale korrusele treppi mööda minek tundub kui midagi käsitlematut, siis tasuks ka ilmselt teiste sihtkohtade peale mõtlema hakata.

Amalfisse tasub reiside eelkõige maist septembrini, mil rannik on kahtlemata kõige ilusam ja meres saab ujumas käia. Väga lahedad elamused ja reisipildid, mille peale kõik sõbrad teevad "Ooooo...", on peale Amalfi reisi kindlasti olemas.


Küsi pakkumist oma Amalfi reisile Baltic Toursi reisikonsultandilt!

Telefon: 740 0000, 630 0400
Viimati uuendatud 12. september 2017
 
Kuumad pakkumised