Külasta meid Facebookis Jälgi meid Twitteris Liitu uudiskirjaga
Otsi_v
 
  • Jaga:
  • Saada sõbrale

Reisikava

 
1. PÄEV. LEND TALLINN - ISTANBUL - TBILISI
Kogunemine kell 16:30 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis, kus kõigile reisijatele väljastatakse vajalikud reisidokumendid. Lend Tallinn - Istanbul kell 18:15-21:35 ja lend Istanbul - Tbilisi kell 00:10-03:20 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid TK1422 ja TK386). Palume kontrollida kogunemise ja väljalennu aega ka vahetult enne reisi! 
 
ringreis, eestikeelne ringreis, kultuurireis, rühmareis, eestikeelne rühmareis, Germalo, Fix Ideed, Baltic Tours, Amazonas reisid2. PÄEV. SAABUMINE TBILISISSE – EKSKURSIOON VANALINNAS
Saabumine Tbilisi rahvusvahelisele lennuväljale varahommikul kell 03:20. 
Puhkus hotellis ja hiline hommikusöök. Keskpäeva paiku alustame tutvumist Gruusia pealinnaga.

1,5 miljoni elanikuga Tbilisi on olnud Gruusia pealinnaks alates 6. sajandist. Mtkhvari (Kura) jõe kõrgetel kallastel asuv linn pakub omamoodi kaootilist segu erinevatest ajastutest ja stiilidest. Väärikate pühakodadega kõrvuti on uued supermoodsad hooned – ikka klaas ja metall, vanalinna kitsukesed tänavad pitsmustriliste balkonitega ja Rusthaveli avenüü luksushotellide ja klantskauplustega. Otsekui vahimees kõrgub linna kohal 4. sajandil araablaste poolt rajatud Narikala kindlus.

Vanalinnas asuvad ka väävliallikad, mida on mainitud juba antiikautorite poolt ja mille kohale on 17.–18. sajandil rajatud mitmed kuppelsaunad. Rohke väävlisisaldusega veed pidavat muutma nooreks ja reipaks ka kõige väsinumad ja rõõmsaks kõige kurvameelsemad! 

Edasi sõidame Tbilisi vabaõhumuuseumisse, kus on eksponeeritud üle 70 ehitise erinevatest Gruusia piirkondadest. Erinevad traditsioonid ja olme. 
Õhtul soovijaile väävlisaunade külastus (lisatasu eest).
 
3. PÄEV. ANANURI KINDLUS - SUUR GRUUSIA SÕJATEE - GUDAURI - KAZBEK
Hommikusöök. Tänasel päeval sõidame Kaukasuse mägedesse. Ananuri kindlus - unikaalne fortifikatsioonide, sakraalhoonete ja tsiviilrajatiste kompleks Zhinvali veehoidla kaldal. 

Seejärel sõidame legendaarsel Gruusia sõjateel. Mägikuurort ja suusakeskus Gudauri. Ületame teekonna kõrgeima, Jvari kuru (2395m) ja imetleme sametisi nõlvu ning maitseme kõrgmäestiku mineraalvett siinsetest allikatest. 

Stepantsminda (Kazbegi) küla rajajaks on mungad, kes otsisid mägedevahelisest orust varjupaika võõraste vallutajate eest. Sajandeid hiljem hakkas siit läbi kulgema Gruusia sõjatee. Küla on ümbritsetud kõrgetest mägedest, otse idas kõrgub Mkinvartsveri -Kazbek (5033m ümp.). Soovi korral sõit maastikuautodega Gergeti Kolmainu kiriku juurde (džiibisõit lisatasu eest). Soodsate ilmaolude korral avanevad siit imelised vaated mägedele ja rohelistele orgudele. Tagasisõit Tbilisisse.

Õhtusel ühisel õhtusöögil - supral - koos veini, laulu ja toostimeistriga tutvume Gruusia köögi maitsetega (tellimine ja tasumine kohapeal). Olgu roaks lambašašlõkk, klassikalised hinkaalid või hartšo - siinsed kokad on igatahes meistrid! Õhtusöögil pakutakse rikkalikku valikut Gruusia köögi hõrgutistest. Toidud tuuakse lauale ühistel vaagnatel ja kindlaid toidukordi siin pole. Oluline on, et laud ei jääks tühjaks ja toostimeister ei väsiks. Gamardjozh – terviseks!
 
4. PÄEV. KAHHEETIA - TSINANDALI VEINID - SIGNAGI – ALAVERDI KATEDRAAL – LÕUNASÖÖK VEINIKELDRIS
Hommikusöök. Tänasel päeval tutvume Kahheetia piirkonnaga Ida-Gruusias. 

Kahheetia on Gruusia köögiviljaaed ja puuviljaparadiis ning parimate veinide kodupaik. Alates antiikajast on siin kasvatatud viinamarja ja toodetud veini. Arheoloogiliste leidude põhjal võib öelda, et veinivalmistamist on tuntud siin juba ligi 8000 aastat tagasi. Veinid valmivad siin vanal traditsioonilisel meetodil – kääritamine toimub koos rootsude ja vartega suurtes savianumates khverides, mis on maa sisse kaevatud. Nii käärib vein tavatult kõrgel temperatuuril. Läbime kuulsad veinipiirkonnad Mukuzani, Tsinandali ja Kvareli. Voogavad viinamarjanõlvad ja mõnusad külamaastikud. Tutvume Gruusia suurima Kvareli veinitunneliga ja degusteerime siinseid veine.

Imelised vaated Suur-Kaukasusele ja Alazani orule ning ka kõrgendikul suursugusena mõjuvale Gremi kindluslossile.
Lõunasöök sümpaatses maranis koos Kahheetia veini, laulude ja toostimeistriga (lõunasöök lisatasu eest).
Muidugi on Kahheetia ka oluliste ajaloo- ja kultuurimälestiste poolest ülirikas piirkond. 
11. sajandist pärit Alaverdi katedraal on Gruusia vanimaid pühakodasid. Siin anti truudusvanne kuningale ja kinnitati lepinguid.
 
ringreis, eestikeelne ringreis, kultuurireis, rühmareis, eestikeelne rühmareis, Germalo, Fix Ideed, Baltic Tours, Amazonas reisid5. PÄEV. JVARI KLOOSTER – MTSKHETHA – GORI – UPLISTSIKHE KOOBASLINN – BORJOMI
Hommikusöök. Jvari (Püha risti) klooster on pärimuse järgi rajatud suure risti kohale, mis seisis Aragvi ja Kura jõe ühinemiskohal. Tegemist on ühe kõige ilmekama näitega varakeskaegsest arhitektuurist. Sõit Gruusia iidsesse pealinna Mtskhetasse. Idüllilise väikelinna kitsukesed tänavad on ääristatud sümpaatsete tänavate kohale ulatuvate rõdudega majadega. Linna suursugusest ajaloost annavad tunnistust paljud arhitektuurimälestised.
 
Gruusia tähtsamaid pühakodasid Svetitskhoveli katedraal. Katedraali kohal asus juba 4. sajandil esimene kristlik kirik Gruusias. Legendi järgi on kirikusse maetud Kristuse mantlisse mähituna püha Sinodius. Gori linna kohal kõrgub majesteetlik kindlus, mis räägib linna väärikast minevikust. Kaasajal on Gori teada eelkõige linnana, kus sündis J.Stalin. Tutvume muuseumi ja sünnimajaga. Uplistsikhe koobaslinn on rajatud Mtkhvari jõe kõrgele kaldakaljule tõenäoliselt juba varasel rauaajal. Olles olnud pidevalt asustatud kuni keskajani, on siia rajatud koobassaale, tänavaid ja pühakodasid – nii paganlikke kui kristlikke. Uplistsikhe tähendabki tõlkes jumalate kindlust.

Alam-Kaukasus on unikaalne kant, kuna siinsed mägedevahelised kitsad mineraalvete rohked orud loovad soodsad kasvutingimused taimestikule, paljud puu ja põõsaliigid on tuntud ainult selles piirkonnas. Siin asuvad Gruusia suurimad ja sügavamad järved ning vulkaanilised platood.

Mägedevahelises kitsas orus asuv Borjomi on juba 19. sajandist tuntud kuurortina, mille visiitkaardiks on kahtlemata Borjomi mineraalvesi. Tutvume kuulsa tervisevete kuurortiga: sümpaatsed 19. sajandi villad ja supelusmajad ning mineraalvee allikas. Ööbimine Bakurianis. Õhtusöök hotellis (sisaldub hinnas).
 
6. PÄEV. KUTAISI - BAGRATI – GELATI – SATAPLIA SAURUSTE MÄGI JA KOOPAD - BATUMI
Hommikusöök. Sõidame Kutaisisse. Juba 2. aastatuhandel eKr oli Kutaisi legendaarse Kolhise pealinnaks. Mütoloogiliselt on just see kuldvillaku maa, kuhu jõuavad oma legendaarsel rännakul argonaudid. Linna olulisemaks vaatamisväärsuseks on Gruusia suurkuninga Bagrat III ajal rajatud Bagrati katedraal. 

Gelati klooster (UNESCO) oli pikki aastaid Gruusia valitsejate matmispaigaks. Siin puhkab igavest und ka Gruusia legendaarseim valitseja David Ehitaja. Suurejooneline ehitismälestis pärineb 12. sajandist ja on läbi ajaloo olnud oluliseks vaimuelu keskuseks. 

Külastame Kutaisi lähistel asuvat Sataplia riiklikku kaitseala. Sataplia sauruste mäel näeme eelajalooliste elukate jalajälgi, mille pinnas on tänapäevani säilitanud. Vulkaanilise tegevuse tulemusena sündinud Sataplia koobaste sammassaalides liigume kõrgetes võlvsaalides, mida ehivad stalaktiidid ja stalagmiidid. Vaateplatvormilt imetleme panoraamvaateid Kutaisile. 

Jätkub sõit Musta mere rannikule läbi ajaloolise Imereetia ja Guria. Vaheldusrikas reljeef ja külluslik loodus pakuvad juba sõidu esimestel kilomeetritel vapustavaid elamusi. Mäed annavad elu jõgedele, mis voolavad siinsetele tasandikele ja muudavad piirkonna põllud viljakaks. Ületame Surami kuru ja läbime merepinnast ligi 1000 meetri kõrgusel asuva tunneli. Siinsete külade elanikud pakuvad oma kaupa otse teeäärsetes putkades ja võimaluse korral uudistame kohalikku keraamikat ning puunikerdusi ja proovime ahjusooja leiba. Ööbimine Batumis.
 
ringreis, eestikeelne ringreis, kultuurireis, rühmareis, eestikeelne rühmareis, Germalo, Fix Ideed, Baltic Tours, Amazonas reisid7. PÄEV. BATUMI EKSKURSIOON JA PUHKUS BATUMIS MUSTA MERE RANNAS
Hommikusöök. Mõnus päev rannamõnude ja kohvikus hea seltskonna nautimiseks. 
 
Adžaaria on kauneimaid piirkondi Gruusias, kus Must meri ja lummavad vaated mägedele loovad erakordse harmoonia. Batumi ajalugu ulatub tagasi legendaarse Kolhise kuningriigi aegadesse, mil seda tähtsat sadamat ja linna nimetati Bathus. Musta mere rannikul asuv linn uhkeldab kauni kesklinna ja luksusliku rannapromenaadiga. Siin saab imetleda palmialleesid, sümpaatseid paviljone, värvilisi ja tantsivaid purskkaeve ning lugematul hulgal kohvikuid ja restorane. Batumi on unikaalse kliimaga linn, kus suhteliselt kõrge õhuniiskus tagab ka temperatuuride stabiilsuse. Musta mere soolasisaldus kõigub 18–30% vahel, mis moodustab ligi poole maailmamere soolasusest.
 
8. PÄEV. LEND BATUMI - ISTANBUL - TALLINN
Hommikusöök. Aeg suunduda lennujaama. Lend Batumi - Istanbul kell 10:15-11:20. Lend Istanbul - Tallinn kell 14:00-17:20 (kohalikud kellaajad, lennunumbrid TK391 ja TK1421). Tere tulemast tagasi koju!

Reisikorraldaja jätab endale õiguse teha reisikavas muudatusi.Viimati uuendatud 15. oktoober 2018
 
Kuumad pakkumised